Rozcvička

Začít hrát golf bez rozcvičení pět minut po příjezdu na parkoviště golfového resortu není ideální způsob, jak přinést dobré scóre ani jak zůstat zdravý. Stejně jako se motor našeho automobilu potřebuje zahřát, než může podat plný výkon, totéž potřebuje náš stroj - tedy tělo. Opomineme li možnost zranění, pokud nejste rozehřátí před prvním odpalem, musíte se smířit s tím, že první tři jamky nehrajete, ale jen se rozehráváte. Přitom rozcvička se dá absolvovat i za jednu mimutu.

Nejlepší rozcvičku má podle mě Miguel Angel Jimenez-koukněte na YouTube: "Miguel Angel Jimenez: Watch his unique warm-up routine"

 

Dvacetiminutová rozcvička: Tolik času si udělá jen málo hráčů, ale pokud obětujete dvacet minut času, bude to mít velký vliv na konzistentní hru během kola. Začněte protáhnutím těla v pořadí předklon, záklon, úklony na obě strany a nakonec rotace trupu. Pak odehrajte několik lobů, abyste vyladili švih. Soustřeďte se na plynulý rytmus švihu a na správné zasažení míčku. Příprava by neměla být zbytečně fyzicky náročná, ale měly by být hlavně soustředěná, golf je “o hlavě”. Příprava ke hře v žádném případě nezávisí na počtu odpálených míčků na drivingu. Po zahrání několika lobů zahrajte asi deset odpalů středním železem tak na 70% maxima a opět se soustřeďte na čistotu zásahu a na rytmus švihu. Zde se již maximálně soustřeďte na každou ránu tak, jako byste již hráli na hřišti, abyste “zahřáli” i mozek. Vytáhněte driver a zahrajte pět drivů s pocitem, jako na prvním odpališti. Poté zahrajte několik lehkých chipů s důrazem na kvalitu nikoli kvantitu. Nakonec se přemístěte na putting green a zahrajte na tři různé vzdálenosti z jednoho místa, abyste chytli cit pro rychlost míčku. Ukončete přípravu zahráním několika krátkých puttů do jamky pro zvýšení sebevědomí před hrou.

Minutová rozcvička: Všem se stane, že někdy je vše na poslední chvíli a na rozcvičku “nezbývá čas”. Dá se to však stihnout i za jednu minutu a proti tomu již není žádný argument. Pořádně se narovnejte a chytněte hůl za zády, položte si ji na ramena a procvičujte rotaci ramen kolem páteře, jako při švihu. Tento cvik protahuje zádové svaly a navíc pomáhá správnému pohybu v následném švihu. Potom uchopte dvě až tři hole najednou, dle silových dispozic, a udělejte s nimi pět až deset cvičných švihů. Soustřeďte se na správné provedení švihu se do vyváženého finiše, nešvihejte jen tak ledabyle tam a zpět. Poté proveďte dva tři švihy s jednou holí.