BestGolf Academy - Golfová Wedge Titleist SM4Wedge jsou zvláštním typem želez. Jedná se o krátké hole s litými nebo kovanými hlavami, s velkým loftem a vysokým vyklenutím spodní hrany hlavy (bounce). Jedná se o hůl, se kterou si budete přihrávat na green, nebo hrát z obtížných pozic (písek, rough, bláto). Profesionálové mají standardně ve svém bagu až 4 wegde (více jak třetinu všech holí).

 Stejně jako ostatní typy holí, tak i wedge mají několik kategorií. Pitching wedge (PW) je vůbec první wedge, která se objevila na trhu. Původně se vyráběla jako železo č.10, i proto se dodnes řadí do standardních setů. Loft Pitching wedge se pohybuje kolem 45-52 stupňů. Tato hůl se samozřejmě využívala i pro hru z bunkerů (bunkry jsou písečná překážka na hřišti), což bylo vzhledem k malému loftu velmi obtížné. Trápení golfistům ukončil až Gene Sarezen, který je spojován s další wedgí, tzv. Sand wedgí (SW). Jak název napovídá, jednalo se o hůl, která Vám měla pomoci z písečných překážek. Sarezen hlavu své wedge zvětšil, zaoblil spodní hranu a zvětšil její vyboulení (bounce). Loft sand wedge se pohybuje kolem 56 stupňů.

Mezeru v loftech vyplnila tzv. Gap wedge (GW), která se také označuje jako Approach wedge (AW) – loft kolem 52 stupňů. Poté přibyla Lob wedge (LW) s loftem kolem 60 stupňů a High Lob wedge s loftem kolem 64 stupňů. Některé firmy nabízejí i tzv. Last wedge s loftem mezi 68-72 stupni.

U wedgí stojí za zmínku výše zmíněný bounce, kterým se jednotlivé wedge od sebe liší. Jedná se o vyboulení (vyklenutí) spodní hrany hole. Obecně platí, že pokud hrajete na hřišti, kde je tvrdší povrch, nebo tužší písek, použijete hůl s menším bouncem, jelikož se snáz dostane pod míček. Toto se ale týká spíše hráčů, kteří už mají nějaké to hřiště za sebou. Pro začátečníky se bounce dá použít následovně: Pokud je váš postoj vzpřímenější, bude se vám lépe hrát s wedgemi s větším bouncem. Pokud jste naopak při Vašem postoji shrbeni, porozumíte si lépe s wedgí s menším bounce.

Široký výběr všech uvedených wedgí najdete na BestGolf.cz